piątek, 22 sierpnia 2014

Czym jest psychodermatologia?

Trądzik to wyjątkowo uciążliwe schorzenie. Zwłaszcza, że pojawiające się na skórze zmiany są niestety widoczne dla otoczenia. Mówiąc o leczeniu trądziku, najczęściej kładzie się nacisk na odpowiednie środki farmakologiczne, kosmetyki czy dietę, niemniej jednak niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj także psychika.

Trądzik a psychika

Nie da się ukryć, że trądzik najzwyczajniej w świecie szpeci. To zaś bardzo często jest przyczyną kompleksów, którym nie każdy potrafi stawić czoło. W wielu przypadkach osoba cierpiąca z powodu trądziku staje się wyalienowana – kontakty z innymi ludźmi ogranicza tylko do niezbędnego minimum. Zdarza się również, że załamuje się psychicznie lub nawet popada w depresję. Pojawienie się trądziku mocno przeżywają w szczególności nastolatki, które są niezwykle wyczulone na kwestie związane z własnym wyglądem. Niemniej jednak i spora część osób dorosłych ma poważny kłopot z zaakceptowaniem takiego, a nie innego stanu rzeczy – wiele w tym momencie zależy od tego, jakie ma podejście do siebie, czy ma kompleksy itp.

Na czym polega terapia?


Nie bez powodu zatem narodziła się nowa dziedzina psychologii, a mianowicie psychodermatologia. Ma ona na celu niesienie wsparcia psychicznego osobom zmagającym się z trądzikiem (bądź z innymi schorzeniami i chorobami skóry). Terapia ta wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta – ma m. in. zredukować stres towarzyszący pojawieniu się zmian skórnych. Niezmiernie istotne jest w omawianym kontekście również to, jaką postawę prezentuje najbliższe otoczenie osoby borykającej się z trądzikiem – rodzina i przyjaciele. Nierzadko okazuje się, że wiedza tych osób na temat trądziku jest zbyt mała, co może prowadzić do zachowań, które z punktu widzenia chorego są nie do zaakceptowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz